Пайғамбаримиз (с.а.в.): “Лайлатул Қадрни Рамазоннинг охирги ўн кунининг тоқ кечаларида изланг”, деганлар (Бухорий, Муслим). Ушбу кеча 21, 23, 25, 27 ёки 29-кунларга тўғри келиши мумкин. Бу кечани дуо, Қуръон тиловати, истиғфор ва намоз билан ўтказиш лозим. Пайғамбаримиз (с.а.в.) Айиша онамизга Лайлатул Қадрда қандай дуо қилиш кераклигини ўргатганлар:
اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي
Аллоҳумма иннака ъафуввун туҳиббул ъафва фаъфу ъанни
(Эй Аллоҳ, Сен кечиримлисан, кечиришни яхши кўрасан, мени кечир!)
Бу кечада қалбимизни очиб, Аллоҳдан истаган барча дуоларимизни сўрашимиз лозим. Чунки бу кеча қилинган ибодатлар минг ойлик ибодатдан ҳам афзал саналади.
3. Кўпроқ қуръон ўқиш ва тафаккур қилиш
Рамазон ойида Қуръон ўқиш энг савобли амаллардан биридир. Айниқса, унинг сўнгги кунларида Қуръонни кўпроқ ўқиш, маъноларини англаш ва ҳаётимизга татбиқ этиш муҳимдир. Пайғамбаримиз (с.а.в.) Жаброил (алайҳиссалом) билан ҳар йили Рамазон ойида Қуръонни такрор ўқир эдилар, вафотларидан олдин эса икки марта ўқиганлар.
4. Нафл намозларни кўпайтириш
Таҳажжуд, аввобин ва бошқа нафл намозларни кўпайтириш тавсия этилади. Чунки бу кунларда ибодат қилишнинг савоби янада кўпроқ бўлади. Расулуллоҳ (с.а.в.): “Ким Лайлатул Қадрни имон ва ихлос билан ибодат билан ўтказса, унинг ўтган гуноҳлари кечирилади”, деганлар (Бухорий, Муслим).
5. Тавба ва истиғфор қилиш
Аллоҳ таоло ушбу муборак кунларда тавба қилган бандаларини кечиради.
Ҳар куни истиғфор айтиш ва чин дилдан гуноҳларга афсус қилиш зарур.
6. Садақа бериш ва бошқаларга ёрдам бериш
Рамазон ойида садақа беришнинг савоби икки ҳисса кўпаяди. Айниқса, сўнгги ўн кун ичида муҳтожларга ёрдам бериш, ифторлик тарқатиш ва бошқа хайрли ишларга эътибор қаратиш керак. Пайғамбаримиз (с.а.в.) Рамазонда одатдагидан ҳам сахийроқ бўлар эдилар.
Рамазоннинг сўнгги ўн кунини ибодат, иътикоф, Қуръон ўқиш, садақа ва Лайлатул Қадрни излаш билан ўтказиш мусулмон кишининг энг катта бахтларидан биридир. Пайғамбаримиз (с.а.в.) ушбу кунларни беҳуда ўтказмасликка ва иложи борича ибодатга берилишга буюрганлар. Шундай экан, биз ҳам ушбу қимматбаҳо кунларни Аллоҳ розилигини топиш учун имкон қадар унумли ўтказишга ҳаракат қилайлик.
Аллоҳ барчамизни Рамазоннинг фазилатларидан тўла баҳраманд бўлишимизни ва Лайлатул Қадрга етишишимизни насиб қилсин. Омин!